"iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze aż do końca..."

"największym szczęściem jest poczucie sensu życia."

"bez wiary potykamy się o źdźbło słomy, z wiarą przenosimy góry."

"odwaga jest najpiękniejszym rodzajem szaleństwa."

24 października 2011

mój artykuł do 'Gościa Niedzielnego' + dwa zdjęcia.

„Jesteś wolny. Nie bój się i idź…”

„Poeci nie zjawiają się przypadkiem
Z niebieskich do nas przybywają stron…”


22 października niewielka miejscowość położona w archidiecezji wrocławskiej – Krośnice, już po raz czternasty, stała się stolicą poezji. Ogólnopolski konkurs poetycki „O Ludzką Twarz Człowiek” to przede wszystkim święto poezji, kultury i samych poetów, którzy tego dnia przyjeżdżają do Krośnic z różnych zakątków Polski. Od Gdyni aż po Wieliczkę.

Głównym organizatorem i inicjatorem zmagań konkursowych jest ksiądz Wacław Buryła – poeta i wikary z parafii świętego Maksymiliana Kolbe w Krośnicach.

Prezentację laureatów XIV-tych finałów konkursu poprzedziły serdeczne słowa wypowiedziane przez księdza Wacława do wszystkich obecnych: „ Nie tak dawno przeżywaliśmy XIII finały konkursu, na pewno szczęśliwe, a tu już kolejny rok za nami. Cieszymy się tymi laureatami, którzy do nas przyjechali. Spotykamy się dzisiaj, aby móc, chociaż przez chwilę, pospacerować po zaczarowanym ogrodzie. Świat może być bardziej zaczarowany, a ludzie piękniejsi. I tego na co dzień dotyka właśnie poezja.
Jezus na kartach Ewangelii mówi, że „ nie samym chlebem żyje człowiek”, dziękuję wam, że przyszliście dzisiaj tutaj, aby karmić się słowem poezji. Dziękuję poetom, że jesteście razem z nami.”

Na tegoroczną edycję konkursu nadeszło 121 zestawów wierszy: 4 zestawy w Kategorii Regionalnej, 14 zestawów w Kategorii Młodzieżowej i 103 zestawy w Kategorii Ogólnej.
Jury, po wnikliwym zapoznaniu się z nadesłanymi wierszami, przyznało następujące miejsca: I nagrodę zdobyła Małgorzata Stachowiak-Schreyner z Sulechowa, II miejsce przypadło Annie Pilaszewskiej z Wieliczki, zaś III nagrodę uzyskał Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej.

Wiersze nieobecnych laureatów prezentował Jan Blecki – aktor Teatru Polskiego z Wrocławia.
Galę zakończył koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Joanny Konradt z zespołem.





Brak komentarzy: